Třetí vydání Nedělníku je tady. Tentokrát jsme se podívaly, čím nás záporné postavy tak fascinují, že je chceme poznat blíž.
22.11.2015 (02:00) • BellaNess, Myfate • Info • komentováno 10× • zobrazeno 5053×
Vítejte!
Je tu třetí číslo Nedělníku. Pojďme se tedy spolu podívat na záporáky a jejich osudy.
Co způsobuje, že nám ti „špatní“ přijdou tak zajímaví, že je mnohdy postavíme v žebříku oblíbenosti před kladné hrdiny? Jak to, že nám přijdou méně otravní než ti „dobří“? A proč se s nimi dokážeme mnohdy sžít lépe než s jinými? Odpovědí je mnoho a my se vám zde pokusíme přiblížit alespoň několik z nich.
První věc, která většinou zaujme, je vzhled. Ať už ve filmech, nebo v knihách, bývá hned od začátku alespoň naznačené, co od nich zhruba můžeme čekat. Vždy něčím vybočují z řady, působí rebelsky a bezstarostně, někdy velmi vychytrale. Spousta z nich má svůj ďábelský plán. Protože ho svěří jen málokomu, připadají nám záhadní. A to také proto, že minulost, která je formovala do podoby, kterou my známe, bývá pominuta, pokud postava zůstane na temné straně (jako třeba Jane) nebo je odhalována postupně a později ve srovnání s kladnými postavami (například Jasper).
Vlastní vstup na scénu. Někteří záporáci šíří tak velký stín strachu kolem sebe, že je předstihne a objeví se dlouho před nimi. Můžeme to také nazvat pověstí. Čím déle záporný charakter působí jinde a postavy o něm ví, a čím více (a větších) špatností nadělá, tím očekávanější je jeho nástup na scénu. Zde bych zmínila Volturiovy, které jejich pověst dalece přesahuje, a také Victorii, k níž se vrátíme později.
Pravidla, jimiž se řídí ostatní, rozhodně není nic pro ně. Mají své vlastní zásady, které poznáváme až s postupujícím dějem. Je dost záporáků, kteří zašli tak daleko, že přiměli všechny zúčastněné hrát podle jejich pravidel, což se samozřejmě nesetkalo s velkým ohlasem, ale co proti tomu mohli ti „dobří“ dělat?
Dělení záporných charakterů je možné z různých hledisek. My jsme pro vás vybraly dělení podle toho, jací jsou a jak se prezentují. S tím souvisí také jejich vliv na průběh děje.
Typy záporáků:
1) Záměrně zlí
Mezi takové patří především Volturiovi, kteří kolem sebe šíří strach, kamkoli přijdou. Někteří z nich jsou sadističtí, jiní se bojí postavit na odpor bratrům. Společně se však prezentují jako nejvyšší autorita upířího světa a vládnou železnou rukou. Kdo se jim postaví na odpor nebo poruší jejich zákony, je trestán dostatečně tvrdě na to, aby to znovu nezkusil nejen on, ale aby se stal odstrašujícím příkladem také pro ostatní.
Upírů patřících do klanu Volturiových jsou desítky, možná více než stovka. A přece je každý jiný. I bratři se mezi sebou někdy neshodnou. Aro vytváří atmosféru strachu navenek, ale uvnitř chce, aby si připadali jako rodina. Mají svou hierarchii, kterou musí každý člen dodržovat. A aby minimalizoval riziko odporu, přivázal všechny k sobě darem Chelsea. Dovolila bych si ho označit za opravdu ďábelského hráče.
Celý vládnoucí klan a strach z něho se objevuje ve všech čtyřech dílech – nejdříve v podobě příběhu a obrazu, a také jako varovný stín při kontaktu Cullenových s Bellou, ve druhé knize se vypravujeme přímo k nim, abychom je blíže poznali a dobře si uvědomili, jak budeme rádi, že zůstanou na jiném kontinentě (když se zatím nelétá na jiné planety). To připravilo půdu pro třetí díl, kde nad hlavními postavami visí stín Volturiových a jejich příchod na scénu od prvních zmizení a zabití. A závěr celého příběhu ve čtvrté knize je takřka epický – celý klan (včetně přizvaných svědků) se vypraví do Forks, aby exemplárně potrestali Cullenovy, na něž mají spadeno již nějakou dobu.
Ale abychom nepsaly pouze o Volturiových, připomeňme si období vlády Stefana a Vladimira. Také se prezentovali jako zlí vládcové, jimž je třeba sloužit, jinak se na poddané snese jejich hněv. Natolik se pohroužili do svých rolí, že zapomněli na čas (a další důležité věci) a tak přišli o svou nadvládu a dovolili vzestup Ara a jeho bratrů, ačkoli bychom je mohli zařadit i do skupiny uvědoměle zlých záporáků.
Dále sem zapadá i armáda novorozených upírů stvořená pouze za účelem zničit Cullenovy na přání Victorie, která je řídila prostřednictvím Rileyho Bierse. Součástí armády byla i Bree Tannerová, jejíž pohled na vytváření armády a problémy s tím spojené nám nabídla kniha Druhý krátký život Bree Tannerové. Nutno podotknout, že po zásahu Volturiových, Cullenových a vlků z La Push nezůstala ani ta Bree, jíž některé autorky zde na stránkách daly novou šanci tím, že změnily rozhodnutí Volturiových.
Ačkoli Victoria původně začínala ve skupině nešťastných, její plány s novorozenými ji určitě alespoň částečně přesunuly do této skupiny.
K obvyklým povahovým rysům této skupiny patří vyžívání se v mučení (ať už fyzickém nebo psychickém), bezcitnost, úplně potlačené pozitivní myšlení a emoce, různé stupně psychóz a deviace, paranoia... Zajisté to nebude vše, ale myslím, že jako příklady by to mohlo stačit. Jednoduše řečeno jsou zkažení přesně tak, jak se prezentují.
2) Nešťastní
To jsou ti, kteří se jeví ze začátku zle, ale když je poznáme a začneme rozkrývat jejich minulost, zjistíme, že jsou pouze nešťastní ve své situaci. Zde bychom si mohli uvést jako příklad Rosalii, která svým postojem již od začátku dávala najevo negativní vztah k Belle a všemožně se snažila zabránit její přeměně. Ve chvíli, kdy jí Bella volala, že otěhotněla, se najednou změnila a stala se její spojenkyní proti Edwardovi a Jacobovi.
Rosalie také na úkor svého neštěstí, které si v sobě jako velkou křivdu nesla z lidského života, upozadila Emmetta, ačkoli si to vlastně nezasloužil.
Druhou takovou nešťastnicí je Victoria, která byla neškodná, dokud měla Jamese. Jakmile ho ale Cullenovi zničili, stala se z ní bestie, která neváhala použít jako nástroj své pomsty Laurenta v Novém měsíci, Rileyho a Bree (a mnoho dalších bezejmenných novorozených) v Zatmění. Nový měsíc se z větší části točí kolem vztahu Edwarda a Belly, ale i Laurent (a potažmo Victoria) zde má svou nezastupitelnou roli. Mnoho autorek zde na stránkách použilo Victoriinu chuť po pomstě ke stvoření upírky Belly bez „použití“ Edwarda. Ale nebýt jí, bylo by Zatmění opravdu nudné, protože v pozadí všeho stojí právě ona. Zde je také krásný příklad výše zmíněného stínu vstupujícího na scénu daleko před ní.
Třetí nešťastnicí je Leah, která si prošla mnohým zklamáním, když ji opustil její přítel Sam kvůli otisku, ale věděla, že on za to nemůže. Od začátku nesnášela Bellu a odsuzovala ji. Nakonec se spřátelila s Jacobem, protože mu chtěla pomoct, aby nedopadl jako ona – nechtěla, aby zůstal sám.
Pokud by Jessica žárlila na Bellu natolik, že by se rozhodla osnovat proti ní, řadila by se také do této kategorie.
Jako motiv zde lze najít především nešťastnou a neopětovanou lásku, touhu po pomstě nebo také závist. Nejsou prohnilí skrz naskrz, ale jejich negativní emoce je naplnila časem či intenzitou natolik, že jí podřídili veškeré své jednání, mnohdy aniž by si to uvědomili.
3) Ti, co to mysleli dobře
Znáte přísloví o tom, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly? Právě to totiž platí o záporácích z této skupiny. Nejsou sice charakterově špatní, ale jsou nešikovní nebo se pokouší někomu pomoct (v horším případě obojí) a nakonec to skončí tak, že tím vše ještě zhorší.
Na jednu stranu jejich počínáním vzniká mnoho zábavných momentů, na druhou stranu by nad jejich nešikovností a zmateností člověk brečel či se smál zoufalstvím nebo třískal hlavou o zeď. O vtipné i trapné momenty v ději není za jejich přítomnosti nouze.
Takoví jedinci bývají roztržití, dětinští, nešikovní a především neschopni něco naplánovat a toho plánu se držet. Ale co si budeme povídat, také improvizace může v jejich podání dopadnout naprosto katastrofálně.
Že vás napadá Renée? Nás také, ačkoli se Charlieho výhrůžky o tom, že svatbu Belly a Edwarda neschválí, nenaplnily.
4) Ti, co chtějí, ale nedaří se jim
Tento typ záporáků se vyznačuje také nezáměrnou vtipností a případně i trapností. Oni ale chtějí škodit a dělat naschvály, jen se vždy najde něco, co jim zhatí jejich plány. Například jejich vlastní plány. A také nešikovnost.
Bývají přesvědčeni, že jejich plán nemá chybu. Když se o něm nechtějí zmiňovat, znamená to, že to pravděpodobně postihne víc lidí. Pokud osnují proti jednomu člověku, pak se nejspíš podělí o plán s někým, kdo nemusí nutně být chytřejší, ale jako nestranná osoba má jiný pohled na situaci, takže ho může pomoci doladit.
Kolikrát se Emmettův vtípek obrátil proti němu? Autorky píšící přinejmenším vtipně nebo rovnou parodie by o tom mohly vyprávět.
A co teprve když se nějaký takový plán naprosto vymkne z ruky? To je potom teprve katastrofa!
5) Uvědoměle zlí
Zde můžeme najít ty, kteří jsou dobří, ale z nějakého důvodu se chovají zle. Jsou si vědomi toho, že dělají špatné věci, ale snaží si je nepřipouštět, protože jejich cíle jsou mnohem vznešenější a přesahují i je samotné. Například se dostanou do přízně záměrného záporáka a snaží se ho poznat, aby ho mohli zničit. Nebo likvidují jiné záporáky, na nichž se sami dopouštějí zla, ale dělají to pro větší dobro.
Na první pohled je možné splést si je se záměrně zlými postavami, ale když je poznáme hlouběji, pochopíme, že to, co nám představili, byla například pouhá maska krutosti, za níž skrývají zraněné city, aby je nedali najevo.
Jasper byl proměněn jako voják a ve své profesi pokračoval i jako upír pod vedením Marii, která se velmi aktivně zapojovala do válek armád novorozených. Jistě si pamatujete scénu, kdy měl Jasper zničit malého chlapce, protože začal ztrácet sílu novorozeného. Co by se ale stalo, kdyby se nad tím nezamýšlel a prostě dělal, co po něm Maria chtěla?
Také bych sem zařadila Edwarda v jeho období, kdy se živil lidskou krví. Deset let prý chodil po světě a zabíjel špatné lidi, protože to bylo lepší než zabíjet ty dobré. No, jsme rády, že z toho „vyrostl“ a vytrénoval si vůli. A když už tu máme jeho, pak bychom určitě měly zmínit Rosalii, která jako jednu z prvních věcí ve svém nesmrtelném životě udělala to, že zabila Royce Kinga a jeho bandu za to, co jí provedli. Čin to byl vskutku dobře promyšlený, protože on se málem zbláznil, ještě než si pro něho vůbec přišla. Začala totiž od jeho kumpánů a jeho si nechala na závěr.
Patří sem také Irina, která šla oznámit, že Cullenovi stvořili nesmrtelné dítě (jako její matka), které viděla, když se šla usmířit s Edwardem. Než ji Cullenovi stačili najít a vysvětlit jí to, byla už na cestě do Itálie. Volturiovým ukázala vše, co viděla, jenomže netušila, že je vše úplně jinak, než si myslí. Po příchodu Volturiových do Forks a prokazování Renesméina stárnutí umírá.
Takto uvědoměle zlí jedinci bývají velmi chytří a dobří taktikové. Aby si udrželi svůj dobrý charakter a nestali se sami zlými příliš dlouhým pobýváním ve své roli, potřebují silnou vůli a velkou vnitřní sílu.
6) Neuvědoměle zlí
Sem bychom mohli zařadit ty, kteří zdánlivě zapadají do záměrně zlých záporáků, ale nejsou tak chytří a jejich plány postrádají tu hloubku, promyšlenost a ďábelskost, jakou se vyznačují například plány Ara. Jedinci v této skupině se řídí především instinktem, jednají zkratkovitě, bez většího promýšlení. Spoléhají se především sami na sebe a jejich plány postrádají dlouhodobý charakter. Od upírů by člověk čekal, že budou mít trpělivost takzvaně „v krvi“, ale to právě zde neplatí.
Dalo by se souhlasit s tím, že Jamesův plán, jak dostat Bellu, byl vcelku promyšlený, ale vzhledem k tomu, že v tom byl vlastně sám, protože Victoria ani Laurent nechtěli jít proti Cullenovým, neměl příliš velkou šanci. V jeho případě byla spíš otázka, kolik škod nadělá, než bude chycen a zničen. K tomu muselo dojít už jen proto, že by si nedal pokoj, dokud by nedostal kořist nebo právě nebyl zneškodněn.
Obvykle se záporáci patřící do této skupiny nechávají unášet situací, upozaďují rozum a jednají bez většího rozmyslu. To nemusí nutně znamenat, že jsou hloupější, ale může to být také přílišnou intenzitou prožívaných emocí.
Jak vidno, bez záporných postav děj nemá tu správnou šťávu.
Kdo vidí mezi řádky, je mu jasné, že formování charakterů probíhá postupně a méně násilně nebo naopak najednou a mnohem krutěji. Mohou za to, jací jsou někteří, jejich rodiče? Nebo třeba to, že žádné nemají? A co když někoho z nich zneužíval vlastní příbuzný?
Přemýšleli jste někdy nad tím, čím si musela projít Jane, než se z ní stala sadistická upírka? A co ten tichý a na první pohled bezcitný Alec?
Zdroje v tomto případě mlčí, ale fakt, že charakter se formuje v dětství a dříve či později vypluje na povrch, je vcelku známý. Postavy z TS jistě nebudou výjimkou, ale dostáváme se zde na nepodložené a neprobádané území, které nabízí mnoho námětů ke zpracování, proto bychom toto číslo Nedělníku ukončily zde a v případě vašeho zájmu se budeme těšit za čtrnáct dní (tj. 5.12.) u čtvrtého čísla, v němž se budeme věnovat hudbě z filmů i zmíněné v knihách. Kdo budete mít zájem k tomu tématu přispět, máte možnost nás kontaktovat a dohodnout se na podrobnostech do čtvrtka 26.11.
« Předchozí díl
Autor: BellaNess (Shrnutí povídek), Myfate, v rubrice: Info
Diskuse pro článek Nedělník - 3. číslo:
slecnaVolturiova,
je pochopitelné, že má každý svůj názor a samozřejmě se ne všem všechno líbí. Není problém vyjádřit nesouhlas, stejně tak je třeba umět vzít kritiku.
Aspoň je o čem mluvit.
hned mám lepší náladu, když na kritiku čtu smysluplnou odpověď děkuju (a omlouvám se přehnala jsem to jen jsem se lehce naštvala, padon)
slecnaVolturiova,
snažily jsme se přiblížit, proč jsou záporné postavy pro čtenáře tak fascinující a dokáže se s nimi ztotožnit mnohdy lépe než s kladnými hrdiny.
Pokud jsi z toho vyvodila to, co jsi napsala, tak je mi to líto, přesto si ale za tím stojím. Jako světlo nemůže být bez tmy, aby bylo poznáno, tak jsou dobré a špatné postavy/skutky/situace v protikladu. Stejně tak v textu není psáno, že by nikdo ze zmíněných v článku neměl jedinou dobrou vlastnost. A ještě k tomu je tam vysloveně napsáno, že se tak prezentují (a mají k tomu svoje důvody, což tam je také uvedeno), ale není psáno, že na sto procent takoví jsou.
Pokud se v budoucnu budeme věnovat kladným postavám a budeme o nich psát nepříliš dobře (vzhledem k tomu, že jejich dobré stránky byly popsány autorkou samotnou do hloubky), určitě to mnoho lidí pochopí, stejně jako odsoudí, a většina to vezme s nadhledem.
Není třeba se rozčilovat, pokud nepíšeme o tom, co bys čekala. Každý má svůj názor a věz, že nám opravdu nešlo o to někoho pošpinit nebo snížit a už vůbec ne urazit.
S přáním příjemného dne
Myfate
caius and athenodora
To je fakt za cela ta léta jsem si vypěstovala přímo alergii na některé hlášky a lidi (případně upíry)
např. Semnou by ses nemusela měnit! - Jakob
slecnaVolturiova
popravde je to pravda podla mna sú Volturiovi tiež najlepši a v tom texte je pravda že hlavné postavy su otravné,akokeby
nič ine v tom filme nebolo než Bella,Edward,Jacod,všetko sa točí iba okolo nich je to už vážne otravne s tými hlavnými postavami aspon Storytellers tam boli aj Jane s Alecom čo som bola vdačná
Vážně se mi nelíbí že tu z Volturiovych děláte v podstatě zlé idioty, kteří neumí nic než mučit a vraždit! To si tu nikdo neuvědomuje, ze kdyby ta kniha byla realita a v té realitě nebyli oni ta vaše Bella by už nejspíš byla dávno mrtva, protože upíři by si vesele a zcela beztrestně vraždili ve velkém?!
Sorry jen můj názor...
zaporakov som mala vždy najradšej hlavne tých blondatých
Rozhodne ja za záporakov najviac považujem s tohto sveta Volturiových sú síce mocný,bohatý ale sú zlí ako ktorý niektore postavy su dosť sadistické a prídu mi ako by mali len sami seba radi ale stava sa to aj tak že v živote si prešli hrozným obdobým napr.Jane
Stáva sa aj tak že si dobrý ale si v takej skupine kde sa pretvaruješ,môj najoblubenejší zaporák je rozhodne Caius je zlý hlavne taký mocní ale podla mňa má každý záporní hrdina nejakú dobrú vlastnosť čo som si všimla na Caiusovi že dokáže niekoho milovať než len seba myslím jeho ženu že ju má rad a že sa o nu bojí celkom mi to prišlo také romantické ale niektorí aj za to doplatia napr. James
Já jsem záporáky nikdy neměla v lásce a nedávalo mi smysl, co na nich ostatní vidí... Takže děkuji, začátek článku mi to alespoň trochu osvětlil. (Ale stejně jim nejspíš nikdy nepřijdu na chuť )A už se opravdu těším na příští číslo.
K.D.11
Děkuji a moc se těším na hudbu z filmů i knih.
Mně se líbí ten titulek a skvělý příklad by byl Winchestrovi, ti co to mysleli dobře... :-D
Já vím, že to sem nepatří, ale jakmile jsem si to přečetla, vzpomněla jsem si na ně a chytila výtlem. (Kdo viděl Supernatural, ví o čem mluvím)
Jinak skvělá práce, holky. Máte to doopravdy moc hezky udělané.
Přidat komentář:
- A bit of different (reality) - 6. kapitola
- A bit of different (reality) - 5. kapitola
- A bit of different (reality) - 3. kapitola
- A bit of different (reality) - 2. kapitola
- A bit of different (reality) - 1. kapitola
- Minulost žije s námi - 23. kapitola
- Je příliš pozdě... Nenávidím tě - 16. kapitola
Psycholožka, terapeutka, lektorka Zuzana Tomášková Prosperio.cz
...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Máte zájem? Jste Přispěvateli a chcete se stát Ověřenými přispěvateli? Jste Ověřenými přispěvateli a chcete se stát
Profi přispěvateli?
Přidejte se k Pomoci začínajícím autorům.
Hledají se pomocníčci I vy se můžete stát administrátory.
Nábor administrátorů
Kdo je tu z členů? Klikni!